Çin, cep telefonu satın alan vatandaşları için cihazlarını yüz tanıma özelliğiyle kaydettirmelerini zorunlu hale getiriyor. Bu zorunluluk kişisel özgürlüklerin kısıtlanması noktasında eleştiriler alırken hükümet durumun anonim internet kullanımını önlemeye yönelik olduğunu söylüyor.

Çin'de anonim internet kullanımını önlemek için yeni başlayacak uygulamayla 1,4 milyar kişi yüz tanıma özelliklerini zorunlu olarak kaydettirecek. 1 Aralık itibariyle getirilen yeni uygulamayla Çin'de kullanıcıların telefonlarındaki yüz tanıma bilgileri devletle paylaşılacak. Böylece internetin anonim olarak kullanılması engellenecek.

Çin hükümeti ise, bu düzenlemeyle vatandaşların internetteki 'meşru haklarını ve çıkarlarını korumayı amaçladığını savunuyor. Yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de yaklaşık 170 milyon yüz tanıma özellikli güvenlik kamerası bulunuyor. İnternet paylaşımlarında da gerçek isim kullanılması zorunlu. Çin'de yeni telefon hattı satın alanların fotoğrafları ve kimlik kartlarıyla birlikte kayıt olmaları zorunluydu. 

Yorumlar (0)

Henüz buraya yapılmış bir yorum yok

Yorum yapın

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
0 Characters
Ek Dosyaları (0 / 3)
Konumunuzu Paylaşın

Yeni Videolar

Tüm görüntülere bakın

Online Kullanıcılar

    Henüz görüntülenecek bir üye yok.
Tümünü Görüntüle (0)